Stoupací pásy na běžky

Je s podivem, s jakým nezájmem se setkává použití stoupacích pásů na běžných sportovních běžkách. Balíček s pásy se vejde do kapsy a přitom vám umožní vystoupat po spádnici nejstrmější svah na přístupových trasách, dodá dokonalou jistotu při pohybu v terénu a v hlubokém sněhu, nebo při cestě s těžkým batohem - aniž by byla jakkoliv omezena bujará radost z pohybu a lehkost poté, co pásy sundáte. Pásy se dají pořídit v metráži š. 38 mm, například ve skialpshop.cz. Jak je ale k běžkám upnout?

Ke skialpinistickým lyžím se pásy obvykle připevňují tak, že se zaháknou za jeden konec lyže a na druhém se našponují pomocí nějakého napínadla (silné gumy). Existují obě varianty - se šponováním na špičce i na patce. Když jsem vymýšlel co nejjednodušší uchycení na běžky, dobral jsem se k závěru, že narozdíl od sjezdovek jsou běžecké lyže samy o sobě dostatečně pružné - při nasazování pásu je stačí ohnout a šponovací guma není potřeba. Systém se osvědčil nejen na lehkých sportovních běžkách, ale i na tužších s hranami (backcountry).

Používám háček na patce a očko, které se převleče přes špičku po jejím ohnutí. Důležité akorát je, aby očko bylo nasazené jen na samém konci špičky - musí být tak malé, aby nesjelo hlouběji, než okolo centimetru. Jinak by bylo potřeba špičku při nandavání ohýbat moc. Je proto potřeba ho vybrat podle tvaru špičky konkrétních lyží.

Prvních několik sad háčků a oček jsem ručně vypiloval z ocelového plechu přesně na míru (pro hračičky je tato verze na konci stránky, včetně technického výkresu). Protože jsem ale pásy zařizoval pro spoustu kamarádů, dopracoval jsem se nakonec k verzi jednoduché na výrobu, ze součástek, které se dají pořídit za pár korun v řemeslnických potřebách.

pasy na bezky

Součástky pro jeden pás: Háček na patku, dvoudílné nýty, dvě hranatá oka. Širší z nich odpovídá šíři pásů (pás šíře 38 mm hezky sedne do oka s vnitřním rozměrem 35 mm). Druhé oko je vybráno tak, aby akorát pasovalo na spičku daných lyží. Všechny tyto součástky jsou k dostání například v řemeslnických potřebách v Dlouhé ul. v Praze. Ještě budete potřebovat několik decimetrů vázacího drátu.

pasy na bezky pasy na bezky

Řešení patky: háček je přinýtovaný na konci pásu. Jeho tvar lze trochu upravit ohýbáním, aby dobře dosedl. V lyži je vhodné vypilovat malý žlábek, aby háček nesjel do boku (zejm. při nasazování).

pasy na bezky pasy na bezky

Řešení špičky: Oka jsou trvale spojena vázacím drátem (drátu průměru 1.2 mm jsem na jeden pás spotřeboval cca 40 cm). Pás je provlečen okem a slepen sám k sobě - délkou přehybu se nastaví přesná délka pásů podle lyží. Není problém ji případně doladit nebo upravit na jiné lyže. Délku pásu v metráži je potřeba zvolit tak, aby přehyb byl aspoň cca 10 cm dlouhý (tzn. zakoupit cca o 10 cm více, než jaká je rozvinutá délka lyže).

Postup nandavání:

pasy na bezky

1. Zaháknout háček za patku

pasy na bezky

2. Tahem ke špičce rozlepit pás (pro přepravu přehnutý napůl lepidlem na lepidlo - dřívě běžný způsob uchovávání pásů, dnes se používají i speciální pruhy fólie, na které se pás nalepí (nezdá se mi ale, že by slepením a rozlepením pásy jakkoliv trpěly))

pasy na bezky

3. Špičku lyže ohnout - nebojte, nezlomí se - je stavěná na to, že s ní metrákový lyžař najíždí padestátkou do boulí:-)

pasy na bezky

4. Nasadit na špičku očko

pasy na bezky

4. Uvolnit špičku a něžným pohlazením (po srsti:-) přilepit pás v celé délce lyže. Pásy používám zároveň se stoupacími vosky (samozřejmě pouze v rozsahu mazací komory) a nevypadá to, že by to lepidlu příliš vadilo.

Hezčí, ale pracnější obdoba:

pasy na bezky pasy na bezky pasy na bezky

Varianta špičky a patky vypilované z ocelového plechu tl. 1 mm v kombinaci s okem 35 mm a dvoudílnými nýtky z ŘemPo. Plech jsem vyrubal z nějaké vyřazené součástky z počítače, tuším zdroje - sympatický materiál na kutění s antikorozním pokovením.